Stále rostoucí počet lidí s obezitou, obavy o zdraví umocněné koronavirovou situací, pelmel protichůdných informací ohledně diet a hubnutí. Důvody, které přivádí více a více lidí do nutričních poraden. Jak vybrat tu pravou, radí odborníci ze STOBu.
Přemýšleli jste někdy, kdo sedí za dveřmi takových nutričních poraden? Někdo, kdo vám chce opravdu pomoci nebo někdo, kdo vám toho chce jen hodně prodat?
Obsah článku:
Když dva dělají totéž, není to totéž
Legislativa rozlišuje dle vzdělání mezi:
- nutričním terapeutem
- lékařem (obezitologem)
Ti musejí mít příslušné vysokoškolské vzdělání.
Dále jsou tu výživoví poradci. Tuto práci může dělat kdokoliv, protože jde stále o živnost volnou.
I když výživový poradce nemá vysokoškolské vzdělání, neznamená to automaticky, že není kvalitní. A naopak, i mezi nutričními terapeuty můžete občas narazit na takové, kteří vám budou nutit doplňky nebo jednostranné módní diety a štíhlá zůstane nakonec jen vaše peněženka.
Poradenství při hubnutí je multioborová záležitost. Kvalitní terapeuti a poradci si proto neustále doplňují vzdělání nejen ve výživě, ale i v oblastech psychologie a pohybu. Pomoci vám mohou i psychologové, kteří si naopak doplňují výživové znalosti.
Jak vybírat svého poradce ve výživě?
Projděte si reference
Reference a osobní zkušenosti jsou nejlepším měřítkem. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo řešil podobný problém, zeptejte se na zkušenosti a způsob spolupráce s poradcem.
Navštivte webové stránky a sociální profily
Poradce se rád pochlubí referencemi, svým vzděláním a zkušenostmi. Na webových stránkách často najdete i blog. Přečtěte si pár článků a udělejte si obrázek i pomocí nich.
Píše poradce stále dokola o zázračném řešení? Směřuje k tomu, že na všechny problémy existuje jediné možné řešení, například bezlepková nebo bezmléčná dieta, detoxikační kúry, potravinové doplňky apod.? Pravděpodobně se bude jednat o prodejce doplňků nebo propagátora jednoho, často extrémního, výživového směru.
Mezi poradci se objevují i tací, kteří dokázali sami „nějak“ zhubnout a nabyli dojmu, že jejich cesta je ta jediná správná i pro nás všechny ostatní. Byť mohou mít jen ty nejlepší úmysly, chybí jim odborné vzdělání, praxe a nadhled – jediné řešení pro všechny skutečně neexistuje, to už bychom byli všichni hubení.
Na všechny potíže neexistuje jediný recept
Správný výživový poradce nebo terapeut vám musí věnovat dostatečně dlouhou dobu, aby získal potřebné informace o vašich návycích a životním stylu, a byl schopný identifikovat problém a navrhnout řešení. Každý člověk má jiné potřeby a potřebuje pomoct najít svůj vlastní recept k dosažení cíle.
Dále by měl doporučovat především pestrou stravu, neuchylovat se k jednostranným dietám, nedoporučovat detoxy a hladovky, ani jiné radikální diety či módní trendy.
Kvalitní poradce také ví, kde jsou hranice jeho kompetencí a odbornosti, a může vám doporučit i spolupráci s dalším odborníkem, např. psychologem nebo lékařem. Máte-li zdravotní problémy, lékař je ten, kdo vám předepíše léky nebo případně doporučí doplňky.
Na začátek spolupráce se také ptejte, zda poradce ví, jak vás provést obdobím stabilizace hmotnosti. Tato důležitá fáze je opomíjená jak poradci, tak i samotnými klienty. Nižší číslo na váze bohužel automaticky neznamená i trvalý úspěch.
Chemie a psychologie
Výživový poradce, který má vzdělání i v oblastech psychologie, nebo psycholog s výživovými znalostmi, vás může lépe navést k trvalé změně návyků.
Lidé nejedí jen z hladu, ale spouštěčem jsou i jiné podněty, například stres, různé emoce, nuda nebo jen to, že zahlédnete v televizi reklamu na jídlo a dostanete na něj chuť. S „multioborovým“ poradcem pravděpodobně nebudete řešit pouze to, co máte a nemáte jíst a kolikrát denně jíst, ale dostanete se i více pod povrch a otevřete otázku proč jíte a co skutečně potřebujete?
V neposlední řadě funguje i osobní chemie a poradce vám musí sedět i lidsky. Někomu vyhovuje direktivnější způsob vedení, jiný potřebuje naopak laskavější anebo pomalejší tempo.
Poradci byste měli důvěřovat nejen v profesní oblasti, ale zároveň se u něj cítit bezpečně a jako rovnocenní partneři.
Shrnutí: Jak vybírat výživového poradce
- Výživový poradce nemusí mít vysokou školu. Neznamená to však, že je horší než jiní.
- Než se k některému objednáte, proklepněte si internetové diskuze a poptejte se známých.
- Dobrou radou může přispět i váš praktický lékař.