Máte rádi zdravé jídlo? Chcete žít zdravě? Staňte se našimi fanoušky! Přinášíme každodenní dávku zdravé inspirace. Tak zní popis Jíme zdravě na Facebooku. Do komunity se přidalo už přes 300 000 fanoušků. Jak to celé funguje? Čtěte v dnešním rozhovoru.
Obsah článku:
Jak Jíme zdravě funguje? Kde se můžeme přihlásit?
Jíme zdravě je projekt zaměřený na zdravé stravování s převážně receptovým obsahem, který funguje už cca 5 let. Najdete nás v aplikaci Jíme zdravě a na www.jimezdrave.cz.
Nově jsme spustili hned 3 projekty najednou – videokurzy, kuchařku Jak jíme zdravě na jaře a Velikonoční speciál.
Platí se za členství?
Ne. Všechen obsah je zdarma. Aktuálně ale pracujeme na Premium verzi aplikace, která bude pravděpodobně placená. V prémiové části aplikace budou navíc e-knihy všech tiskovin, videokurzy a nějaké novinky.
Vaše recepty vychází ze sezónnosti potravin. Jak sezónní suroviny a jídla vybíráte?
Podle tabulky českých sezónních surovin. Vždy přidáme suroviny, které se dají v té době sehnat.
Kde hledáte inspiraci pro recepty publikované na Jimezdrave.cz? Kdo je tvoří?
Recepty tvoří širší část týmu. Ze začátku jsme převařovali klasické recepty nebo čerpali z receptů ze zahraničí a přizpůsobovali je českým podmínkám. Všichni rádi cestujeme a ochutnáváme nové pokrmy, takže vymýšlení je pro nás stále ještě zábava.
Samozřejmě, že hlavní inspirací jsou naše rodiny a fanoušci – dost často nám o konkrétní recepty sami píší.
Které recepty z webu patří k nejnavštěvovanějším? Odhadnete proč zrovna tyhle?
Všechno zapečené, kuřecí a řízky – často se tomu smějeme, protože jakýkoliv recept s kuřecími prsy nebo recept na řízky má automaticky úspěch, haha.
Čtenáři si z vašich receptů mohou poskládat i celý jídelníček. Dá se tedy říct, že jim nahradíte osobního výživového poradce?
To úplně nemůžu říct – spíš jsme takovou pomocnou rukou pro výživové poradce, kteří zase nemají čas recepty tvořit. S naší poslední řadou kuchařek podle sezóny si sice poradí i začátečníci ve zdravém stravování, ale jsme vždycky radši, když svoje zdraví a stravování ještě prokonzultuji s odborníkem. Každý je úplně jiný, takže někomu ke spokojenosti stačí jedna naše kuchařka a druhému je třeba nabídnout odbornější dohled.
Kdy „jen“ zdravé recepty nestačí a už to přece jen chce vyhledat odborníka?
Určitě bych kontaktovala odborníka při problémech s příjmem potravy, střevními obtížemi nebo u žen při hormonálních problémech. Ale neznamená to, že si nemůžou trochu jiné stravování ze začátku zkusit úplně sami.
Chtěla bych jen doplnit, že ukazatel zdravého životního stylu a těla nemusí být vždy jen úbytek na váze. Při špatné dietě se můžeme jen odvodnit a ztratit svalstvo – proto bych u větších cílů vždy přizvala na konzultaci odborníka nebo minimálně přečetla nějaký odborný web/knihu.
Za sebe doporučuji Míšu Bebovou, Kateřinu Bagniarovou, Margit Slimákovou nebo doktora Vojáčka.
Které z vašich kuchařek patří k nejoblíbenějším a proč?
Vzhledem k aktuální situaci je nejoblíbenější kuchařka Jíme zdravě ze spíže, kde jsme se snažili i širší skupině lidí ukázat, že se dá vařit zdravě i kvalitně ze zásob.
Naši čtenáři často řeší nespokojenost s váhou a změnu stravování při hubnutí. Které vaše kuchařky a recepty jim doporučíte?
Ve všech kuchařkách najdou recepty, které pomůžou při redukci váhy. Záleží ale na množství jídla, pohybu a konkrétním člověku. Někomu pomůže vynechat pečivo, jinému 10 000 kroků denně a dalšímu naopak třeba navýšení denního příjmu.
Všechny vaše recepty obsahují nutriční hodnoty bílkovin, tuků a sacharidů a informaci o množství kalorií. Jak důležité je sledovat kalorický příjem při hubnutí a obecně při zdravé stravě? Opravdu to musím počítat, nebo stačí hrubá orientace?
U našich fanoušků se nám to vyplatilo hlavně kvůli začátečníkům. Vezměte si například někoho, kdo absolutně nemá ponětí o tom, kolik má jídlo kalorií, jaké má složení, co je moc velký příjem a co naopak malý.
Všimla jsem si, že spoustu začátečníků řeší chybně gramáž jídla, takže jim vždy pomůže představit si, že když snědí 5 tabulek čokolády, tak přijmou za okamžik stejné množství kilokalorií jako sportující aktivní žena za den.
Nutriční hodnoty tedy ze začátku čtenářům pomáhají uvědomit si, jaké množství potravin je optimální pro zdravý jídelníček.
V čem obecně podle vás tkví „zdravá strava“?
Určitě ve vyváženosti a individuálním přístupu.
Zdravě žít neznamená jen zdravě jíst, ale i spát nebo se hýbat. Edukujete/informujete čtenáře i v tomto směru?
Snažíme se hlavně s posledními kuchařkami. Museli jsme začínat pomalu, jelikož náš projekt nabývá na obrátkách mnohem rychleji, než jsme si představovali (z čehož máme samozřejmě radost). Ale můžu prozradit, že začátkem příštího roku si na své přijdou i sportovci 🙂
Co na závěr vzkážete těm, kdo chtějí jíst zdravě, ale zatím tápou, jak na to?
Aby nejdříve sami vše v klidu vyzkoušeli a se zdravým rozumem posoudili, co jim vyhovuje. Nejlepší je zkusit vařit podle našich kuchařek třeba týden a pozorovat změny.
Děkujeme Báře Hlubučkové za milé povídání a celému Jíme zdravě přejeme spoustu spokojených čtenářů a fanoušků 🙂