Dřina v posilovně není nic pro vás? Zlepšit kondici a vyrýsovat tělo můžete i bez těžkých vah – postačí vám k tomu kmitací tyč zvaná flexi bar. Boduje jednoduchými cviky a rychlými výsledky.
Obsah článku:
Co je flexi bar?
Flexi bar je pružná tyč se závažími na obou koncích. Uprostřed se nachází držadlo, za které tyč během tréninku pohodlně držíte. Flexi bar se vyrábí z umělé hmoty vyztužené skelným vláknem. Správný poměr těchto dvou složek zajišťuje ideální frekvenci kmitů, která je pro cvičení s pomůckou klíčová.
Při (a hlavně po) tréninku s flexi barem pocítíte:
- zádové svalstvo
- břišní svaly
- svaly pánevního dna
Ale nenechte se mýlit. Účinně posílíte všechny hluboké svaly – včetně ramen, bicepsu, tricepsu nebo zadečku. Trénink je bezpečný pro všechny věkové a výkonnostní kategorie.
Ideální pomůcka pro zpevnění hlubokých svalů
Tato šikovná pomůcka perfektně posílí celý hluboký stabilizační systém těla. Cvičení vyžaduje koncentraci, trpělivost a aktivaci nervového systému. Ale nebojte – nejde o nic těžkého. Po pár minutkách si „vibrování s tyčí“ osvojí každý. Využijete při něm naplno svou energii, sílu i vytrvalost.
TIP: Hluboké svaly skvěle procvičí také balanční podložky. Pokročilí využijí obě pomůcky zároveň.
Zpevní záda i pánevní dno a podpoří hubnutí
- Flexi bar uleví od bolesti zad a naučí vás správnému držení těla. Pravidelnými tréninky si vybudujete pevný svalový korzet zad, díky vás ochrání od bolestí a disbalancí.
- Posílí i svaly pánevního dna. To oceníte jako přípravu k porodu i po něm, kdy bývají tyto svaly povolené. Cvičení je natolik účinné, že se díky němu můžete zbavit také inkontinence.
- Podpoří látkovou výměnu a budete mnohem lépe shazovat tuk.
- Zlepšuje vytrvalost.
Flexi bar vám pomůže, pokud vás trápí:
- Nadváha
- Potíže s udržením rovnováhy
- Bolesti zad
- Skolióza
- Osteoporóza
- Artróza
- Povolené svaly pánevního dna
- Inkontinence
- Parkinsonova choroba
- Povolené prsní svaly
4 snadné cviky s flexi barem
1. První kmity ve stoje + dřepy pro mírně pokročilé
Cvikem posílíte: Nohy, zadek a střed těla
Postavte se rovně, nohy rozkročte na šířku pánve a flexi bar uchopte oběma rukama podhmatem. Stůjte pevně, ramena povolte a tyč pomalu rozkmitejte. Nedržte ji křečovitě, měli byste být schopni ji udržet pouhými dvěma prsty. Jakmile se vám toto podaří, přidejte ke kmitání ještě dřepy. Vydržte vždy 30 vteřin a tento cvik opakujte 3×.
2. Kmity na výšku
Cvikem posílíte: Záda a ramena, střed těla
Zůstaňte stát, rozkročte nohy, podsaďte pánev a lehce pokrčte kolena. Flexi bar uchopte pevně oběma rukama směrem na výšku a začněte s kmitáním. Snažte se vydržet alespoň 30 vteřin a opakujeme 3×.
2. Kmitání v kleku
Cvikem posílíte: záda, ramena, bicepsy i tricepsy.
Klekněte si na kolena, flexi bar uchopte rukama do vodorovné polohy a ruce zvedněte nad hlavu. Kmitejte po dobu 30 vteřin a opět opakujte 3×.
3. Kmitání vleže
Cvikem posílíte: Ruce, prsní svaly, břišní svalstvo
Položte se na záda, pokrčte nohy v kolenou a ruce dejte do upažení. Vezměte do rukou flexi bar a rozkmitejte ho. I u tohoto cviku vydržte 30 vteřin a zachovejte 3 opakování.
Tip pro vás: Flexi bar za 2 stovky
Originální Flexi-bar® vyráběný v Německu stojí u nás přes 2 000 Kč. Oproti neoriginálním náhražkám má o něco pohodlnější úchyt a pocitově lépe „spolupracuje“ při rozvibrování. Pokud ale necvičíte s kmitací tyčí hodiny denně, postačí vám ze začátku levnější náhražky.
TIP: Doporučujeme kmitací tyč Insportline. Za cenu 199 Kč nabízí vlastnosti podobné originálu. Úchyt se příjemně drží i při delším cvičení ve zpocených rukou.